.

Jak připravit nálev z ostropestřce?

Léčivé účinky ostropestřce mariánského byly známé již ve starověku. Pravidelné pití nálevu z této rostliny pomáhá odstraňovat nebezpečné toxiny z těla. Ostropestřec příznivě ovlivňuje mimo jiné funkci jater, srdce a hormonálního systému. Jak připravit nálev z ostropestřce?

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je rostlina z čeledi hvězdnicovitých, která na první pohled nepřipomíná léčivou bylinu. Ostropestřec velmi připomíná běžný bodlák, který se vyskytuje na území Česka. Má široké listy s výraznými bílými žilkami. Na vrcholu stonku se nacházejí květy seskupené v úborech purpurové barvy. Květinový úbor je obklopen ostnatými a šupinatými obaly.

Nejcennějším plodem rostliny jsou malé, tmavě hnědé a mírně lesklé semena. Právě v nich se nachází cenný silymarin, který má mimo jiné protizánětlivé, antioxidační, detoxikační a žlučopudné účinky.

napar z ostropestu plamistego

Proč pít čaj z ostropestřce?

Ostropestřec je, jak jsme zmínili, bylina bohatá na antioxidanty a flavonoidy, včetně zmíněného silymarinu. Rostlina také obsahuje dvě důležité vitamíny – C a E. Níže uvádíme několik nejdůležitějších výhod plynoucích z konzumace nálevu z této rostliny.

Příznivě ovlivňuje játra

Pravidelné pití čaje z ostropestřce příznivě ovlivňuje játra. Silymarin obsažený v semenech pomáhá čistit tělo od toxinů a posiluje játra. Má se za to, že pití nálevu z této rostliny může pomoci při regeneraci jaterních buněk blokováním a odstraňováním škodlivých toxinů, které brání správné funkci tohoto orgánu. Ostropestřec se také doporučuje lidem s různými jaterními onemocněními. Čaj z této byliny může pomoci při léčbě ztučnění jater, cirhózy, žloutenky a zánětu jater. Ostropestřec také pomáhá regenerovat buňky poškozené alkoholem, nemocemi, užíváním steroidů nebo nadměrnou konzumací tuků.

Nálev vhodný pro diabetiky

Pravidelné pití čaje z ostropestřce se doporučuje lidem s diabetem typu 2. Říká se, že tento bylinný nálev snižuje hladinu cukru v krvi a „špatného“ cholesterolu. Jinými slovy, silymarin obsažený v semenech ostropestřce „udržuje cukrovku pod kontrolou“, protože zajišťuje lepší kontrolu hladiny glukózy v krvi.

Podpora pro srdce

Pravidelné konzumování nálevu z ostropestřce příznivě ovlivňuje funkci srdce. Nápoj obsahuje kyselinu linolovou, které se připisují protisklerotické účinky. Tato kyselina přispívá ke snížení hladiny „špatného“ cholesterolu (LDL) a triglyceridů, čímž snižuje riziko vzniku krevních sraženin a srdečních infarktů.

Další účinky

Pitím čaje z ostropestřce podporujete nejen játra, ale také močový systém. Složky obsažené v nálevu pomáhají čistit ledviny a močový měchýř od toxinů. Konzumace ostropestřce před jídlem může pomoci při lepším fungování žaludku, stimulaci produkce žluči a enzymů a prevenci trávících potíží nebo pálení žáhy způsobených zpomaleným metabolismem. Jak ukazují studie, ostropestřec také příznivě ovlivňuje regulaci hormonálního systému, proto se jeho pití doporučuje ženám během menopauzy.

Jak připravit nálev z ostropestřce?

Čaj z ostropestřce se připravuje jednoduše. V závislosti na čase a potřebách můžete chuť čaje obohatit o další ingredience, o kterých se zmíníme níže. K přípravě čaje potřebujeme mletý ostropestřec z dobře rozemletých semen.

Složení:

 • 1 lžička (cca 5 gramů) rozdrcených semen ostropestřce nebo 2 lžičky (cca 10 gramů) rozdrcených listů
 • šálek vroucí vody (cca 250 ml)

Příprava:

 1. Pokud máte celá semena ostropestřce, začněte jejich drcením v hmoždíři. Drcení provádějte do té doby, než získáte jemný prášek. Můžete je také semlít pomocí běžného mlýnku na kávu. Pamatujte však, že je třeba mlýnek předem vyčistit od zbytků jiných koření nebo kávy. Důkladné mletí semen je velmi důležité, protože nejcennější složky ostropestřce se ve vodě nerozpouštějí a usazují se na dně nádoby.
 2. Do konvičky umístěte 1 lžičku mletého ostropestřce nebo 2 lžičky sušených listů a zalijte šálkem vroucí vody.
 3. Nechte nálev stát asi 20 minut.
 4. Po vychladnutí je nápoj připraven k pití.

Jak pít čaj z ostropestřce?

Takto připravený nálev má mírně mléčnou barvu a hořkou chuť. Pokud dáváte přednost sladší verzi, přidejte do něj trochu medu nebo jiného zdravého sladidla.

Nápoj necedíme a pijeme ho celý, včetně usazeniny na dně nádoby. Tím si zajistíme, že všechny cenné složky obsažené v bylině se dostanou do těla.

Tip! Čaj z ostropestřce mariánského lze uchovávat po dobu 24 hodin. Můžete si připravit větší množství nápoje k celodenní konzumaci.

Jaké bylinky přidat do čaje z ostropestřce?

Lepších výsledků dosáhnete, pokud ostropestřec zkombinujete s dalšími bylinami.

 • Dobře se hodí přidat do ostropestřce drcené listy máty peprné. Tím zlepšíte chuť a zvýšíte účinnost čaje. Můžete také použít sušenou mátu.
 • Pokud čaj pijete kvůli játrům, můžete jeho účinky posílit přidáním semen fenyklu.
 • Čaj z ostropestřce může také příznivě působit na trávení a žaludeční problémy. Stačí přidat pampelišku. Ostropestřec v kombinaci s pampeliškou pomáhá při žaludeční nevolnosti, průjmu nebo nevolnosti.
 • Měsíček přidaný do čaje podpoří funkci oběhového systému a zmírní nepohodlí spojené s křečovými žilami.

Kolik šálků čaje z ostropestřce pít denně?

Dávka ostropestřce mariánského závisí do značné míry na zdravotních cílech a stavu našeho těla. Nejčastěji se kúra ostropestřcem používá k podpoře funkce jater. Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučuje pít 2-3 šálky čaje z ostropestřce. Nápoj je nejlepší vypít asi 30 minut před jídlem. Taková kúra by měla trvat od 5 do 12 týdnů. Před a po této době je vhodné zkontrolovat jaterní markery, abyste zjistili, jakým způsobem ostropestřec přispěl ke zlepšení parametrů práce orgánu.

Doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky:

 • Rozdrcená bylinná látka na bylinný čaj
 • Jednorázová dávka: 3-5 g na 100 ml vroucí vody, 2-3krát denně před jídlem

Čaj z ostropestřce lze také používat příležitostně, například před a po bujaré oslavě, před tučným a vydatným jídlem nebo po krátkodobém vystavení toxickým látkám.

Díky pití čaje z ostropestřce je naše tělo očištěno, posíleno, zbaveno toxinů, zregenerováno a tím pádem zdravější a odolnější vůči různým infekcím a lépe bojuje s nemocemi. Samotná příprava nálevu není příliš časově náročná a přínosy, které poskytuje, jsou neocenitelné pro zdraví. Více o ostropestřci a jeho léčivých vlastnostech se dozvíte v článku: Ostropestřec mariánský vlastnosti.

Kdo by neměl pít bylinný čaj z ostropestřce?

Pití čaje z ostropestřce mariánského není vhodné pro všechny.

 • Těhotné nebo kojící ženy by se měly této kúře vyhnout. Přestože je ostropestřec mariánský považován za bezpečnou bylinu, nebyl dostatečně prozkoumán a nemáme jistotu, jaký vliv může mít na tělo ženy a zdraví plodu, stejně jako na vlastnosti mateřského mléka.
 • Pití čaje by se měly také vyhnout osoby, které užívají léky na snížení hladiny cholesterolu nebo estrogeny. Ostropestřec mariánský může ovlivňovat metabolismus léků a jejich účinnost, stejně jako schopnost těla je vstřebávat.
 • Čaj z ostropestřce může také ovlivňovat účinky léků používaných při chemoterapii. Z tohoto důvodu by jej neměli pít lidé s rakovinou, včetně rakoviny prsu, dělohy nebo vaječníků.
 • Na závěr je třeba připomenout, že ostropestřec mariánský může také vyvolat alergické reakce. Pokud jste alergičtí na heřmánek, chryzantému nebo ambrózii, měli byste se vyhnout pití čaje z důvodu rizika zkřížené alergie. Více informací najdete v článku: Ostropestřec mariánský a alergie.
 • Není také dostatečně prozkoumán vliv čaje z ostropestřce na dětský organismus. Z tohoto důvodu by se v žádném případě neměl podávat dětem mladším 12 let. Doplňky a bylinné léky obsahující ostropestřec by měly být do stravy zařazeny pouze pod dohledem lékaře.

Skladování ostropestřce

Dbejte na správné skladování semen ostropestřce mariánského. Měla by být uchovávána v těsně uzavřené nádobě mimo dosah vzduchu a světla. Tím si dlouhodobě udrží své chuťové a léčivé vlastnosti a čaj bude účinný.

Materiály: