.

Ostropestřecový olej lisovaný za studena – vlastnosti a působení

Ostropestřec plamenný je známý svými léčebnými vlastnostmi, zejména v léčbě jaterních onemocnění. Proč stojí za to používat studeně lisovaný olej z ostropestřce?

V tomto článku najdete:

 • Ostropestřecový olej lisovaný na studeno- jak vzniká?
 • Vlastnosti oleje z ostropestřce
 • Kdo by měl používat olej z ostropestřce?
 • Dávkování a použití oleje z ostropestřce
 • Vedlejší účinky užívání oleje z ostropestřce
 • Kdo by neměl používat olej z ostropestřce?
 • Jak skladovat olej z ostropestřce?
 • Kde koupit olej z ostropestřce?
 • Nejčastější otázky ohledně oleje z ostropestřce

Ostropestřecový olej lisovaný na studeno- jak vzniká?

Olej vzniká lisováním plodů ostropestřce plamenného (Silybum marianum) za studena. Jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi hvězdnicovitých, která přirozeně roste v oblasti Středozemního moře. V Polsku se ostropestřec pěstuje například na Lublinském vojvodství, v Kujavsko-pomořském vojvodství a ve Velkopolsku. Tato rostlina může dorůst do výšky 1,5 až 2 metry a má fialové květy. Ostropestřec je známý svou vysokou koncentrací flavonolignanů, zejména silmarinu, a je využíván k léčbě jaterních onemocnění. Silmarin je často součástí potravinových doplňků určených k detoxikaci těla. Olej z ostropestřce lze užívat vnitřně nebo používat zevně, například jako vlasovou masku. Olej z ostropestřce je bohatým zdrojem esenciálních nenasycených mastných kyselin (ENN). Tyto kyseliny zahrnují:

 • kyselinu linolovou (59 %),
 • kyselinu olejovou (asi 21 %),
 • kyselinu palmitynovou (10 %),
 • kyseliny stearovou, arachidonovou a behenovou (10 %).

Vlastnosti oleje z ostropestřce

Sylimaryn obsažený v ostropestřci pomáhá obnovit poškozenou sliznici jater a brání absorpci toxinů způsobených metabolickými procesy a z vnějšího prostředí, včetně vzduchu, vody a potravy. Preparáty obsahující ostropestřec jsou doporučovány zejména při alkoholových chorobách a trávicích potížích.

Pomáhá při léčbě jater

Kúra s ostropestřcem zlepšuje parametry jaterních testů ALT, AST, GGT a bilirubin. Proto je používán při léčbě onemocnění, jako jsou například žloutenka, cirhóza jater a hepatitida B a C.

Detoxikuje organismus

Odstraňuje škodlivé účinky pesticidů, těžkých kovů, léků, alkoholu a radioaktivních látek. Tyto látky představují vnější zdroje škodlivin. Vnitřními zdroji škodlivin jsou procesy metabolismu, bakterie a plísně.

Chrání před žlučovými kameny

Sylimaryn obsažený v oleji z ostropestřce očišťuje organismus od toxinů a brání tvorbě žlučových kamenů. Pravidelné užívání oleje z ostropestřce pomáhá obnovit játra, střeva a slinivku.

Pomáhá předcházet problémům se zažíváním

Olej z ostropestřce pomáhá zmírnit problémy se žaludkem a zlepšit trávení. Je vhodný v případě nedostatečné kyselosti žaludku, nedostatečné chuti k jídlu a nadýmání.

Má protizánětlivý účinek

Olej z ostropestřce by měl být používán jako preventivní léčba zánětů jater a žlučových cest. Je také užitečný při zánětech v ústní dutině a hrtanu.

Je zdrojem antioxidantů

Má antioxidační účinky. Odstraňuje z těla volné radikály, které přispívají k rozvoji nemocí.

Je prevencí diabetu

Poruchy funkce jater jsou jednou z příčin diabetes typu II a rezistence na inzulín. Sylimaryn obsažený v oleji snižuje hladinu glukózy v krvi.

Snižuje nadměrné krvácení

V tradiční medicíně byl olej z ostropestřce používán k snížení hojnosti menstruace a eliminaci krvácení z hemoroidů a tlustého střeva. Také pomáhá zastavit krvácení například z nosu nebo trávicího traktu.

Je profylaxí při léčbě onemocnění cirkulačního systému

Posiluje imunitu a snižuje záněty. Snížení rizika srdečního infarktu. Brání vzniku aterosklerotických plátů a snižuje hladinu LDL cholesterolu.

Pomáhá při hubnutí

Jedním z důsledků nepřiměřené činnosti jater (např. při přetížení toxiny) je ukládání tuku v těle, což může vést k obezitě. Proto během dietního režimu je vhodné používat olej z ostropestřce.

Chrání pleť před škodlivými UV paprsky

Výzkumy ukázaly, že olej z ostropestřce snižuje poškození pleti způsobené škodlivými UV paprsky. Vysoký obsah antioxidantů neutralizuje volné radikály, které přispívají k tvorbě UV paprsky.

Pomáhá udržet mladistvý vzhled delší dobu

Pro stárnutí pleti jsou hlavní příčinou volné radikály. Antioxidanty obsažené v oleji je neutralizují. Obsažený linolenový kyselina hydratuje a regeneruje pokožku, snižuje tvorbu kožního mazu a odstraňuje pigmentové skvrny. Pití oleje a jeho vtírání do pokožky je pro pleť velmi prospěšné.

Léčí dermatologické problémy

Olej z ostropestřce léčí kožní problémy. Může být používán jako kosmetický přípravek k prevenci vysychání pleti a podporuje její regeneraci. Olej pomáhá například při popáleninách, ekzémech, atopickém ekzému, hnisavých změnách.

Zlepšuje vzhled vlasů

Pití oleje a vtírání ho do vlasů jako maska zlepšuje vzhled vlasů. Stávají se lesklými, hladkými a hydratovanými. Lze jej také použít na konce vlasů, které se štěpí.

Kdo by měl používat olej z ostropestřce?

Olej z ostropestřce by měli užívat lidé trpící trávicími problémy a máte problémy s játry. Symptomy jaterních problémů zahrnují mimo jiné:

 • ztráta chuti k jídlu,
 • oslabení,
 • úbytek energie,
 • snížená chuť na sex,
 • slabý zánět.

Olej z ostropestřce by měl být používán také každou osobou užívající silné léky, konzumující tučné jídlo a neustupující od alkoholu.

Olej účinně odstraňuje toxiny z těla. Proto je doporučován zejména lidem:

 • kouřícím cigarety,
 • vystaveným vysokému stresu,
 • intenzivně trénujícím,
 • intenzivně se opalujícím.

Olej z ostropestřce je zejména doporučován lidem, kteří chtějí zachovat mladší vzhled a pečovat o zdraví svého těla.

Olej z ostropestřce - Dávkování a použití

Olej z ostropestřce by měl být užíván nalačno, a to v množství jedné čajové lžičky. Měl by být užíván pouze za studena, protože při zahřívání ztrácí své cenné vlastnosti. Olej z ostropestřce lze použít do:

 • smoothie,
 • salátů,
 • chlazených polévek,
 • omáček,
 • pochoutek,
 • past.

Vedlejší účinky používání oleje z ostropestřce

Přílišné užívání ostropestřce může vést k nevolnosti, svědění, nadýmání a průjmům.

Kdo by neměl používat olej z ostropestřce ?

Ostropestřec plamý, často vyhledávaný pro své léčivé vlastnosti a pozitivní účinky na játra, může někdy přinést i vedlejší účinky, zejména pro určité skupiny lidí.

Alergie: Jedním z nejběžnějších problémů je možná alergická reakce. Pokud jste alergičtí na některé rostliny nebo ovoce, například artyčoky, chryzantémy, kiwi, kopretiny nebo ambrozií, můžete mít zvýšenou citlivost i na ostropestřec. Tedy, pokud máte historii alergií na tyto rostliny, měli byste být opatrní.

Těhotenství a kojení: Další důležitou skupinou lidí jsou těhotné a kojící ženy. K dnešnímu dni neexistují žádné studie potvrzující bezpečnost užívání oleje z ostropestřce během těhotenství a kojení. Vždy je nejlepší přistupovat s opatrností a konzultovat se s lékařem před začátkem jeho užívání.

Interakce s léky: Pokud pravidelně užíváte léky, zejména na cholesterol, cukrovku nebo nespavost, měli byste vědět, že ostropestřec může interagovat s mnoha léky. Předtím, než začnete s užíváním oleje z ostropestřce, je velmi důležité konzultovat se s lékařem, aby se zabránilo možným negativním interakcím.

Zkrátka, i když je ostropestřec plamý známý svými prospěšnými vlastnostmi pro zdraví, je vždy nezbytné přistupovat k jeho užívání s opatrností a v případě pochybností se obrátit na odborníka.

Jak skladovat olej z ostropestřce?

Olej z ostropestřce lisovaný za studena by měl být skladován v lednici v tmavé lahvi. Zamlžení oleje během skladování je jeho přirozenou vlastností.

Kde kupupíte olej ?

Olej z ostropestu lze zakoupit v mnoha místech, včetně supermarketů a obchodů se zdravou výživou. Je však vhodné jej kupovat od důvěryhodného dodavatele, abyste měli jistotu, že si zachoval své cenné vlastnosti. Olej v supermarketu je transportován a často dlouho skladován, což může způsobit ztrátu jeho cenných vlastností.

Nejčastější otázky o oleji z ostropestřce

 • K čemu pomáhá olej z ostropestřce? Olej z ostropestřce je bohatý na sylimaryn, který má antioxidační a protizánětlivé účinky. Je zejména doporučován při onemocnění jater. Může také podpořit detoxikaci těla, chránit před tvorbou žlučových kamenů a pomáhat při žaludečních problémech. Olej je také doporučován k prevenci cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a dermatologických problémů.

 • V jakou dobu dne pít olej z ostropestřce ? Doporučuje se užívat první dávku oleje z ostropestřce ráno nalačno. Další dávky by měly být užívány nejméně 30 minut před jídlem.

 • Kolikrát denně pít olej z ostropestřce ? Doporučuje se užívat olej z ostropestřce 2-3krát denně, vždy jednu čajovou lžičku najednou. Nedoporučuje se překračovat doporučenou denní dávku. Olej z ostropestřce je nejlepší užívat půl hodiny před jídlem, ale může být také přidáván do různých pokrmů za studena, jako jsou smoothie, saláty nebo omáčky.

 • Můžete pít olej z ostropestřce? Ano, olej z ostropestřce je určen k užívání. Nicméně by neměl překračovat doporučenou denní dávku, která činí 3 čajové lžičky. Tento olej je také skvělým doplňkem do pokrmů za studena. Není doporučováno jeho ohřívání.

 • S čím nelze spojovat ostropestřec ? Nedoporučuje se kombinovat olej z ostropestřce s hormonální antikoncepcí, psychotropními léky (např. antidepresivy) nebo léky proti srážení krve. Kromě toho by olej z ostropestřce neměl být užíván současně s léky obsahujícími metronidazol (léky proti bakteriím a prvokům), protože může oslabit jejich účinnost.