.

Jak se pěstují pekanové ořechy?

 
Pekanové ořechy jsou „původem z Ameriky“. Tento chutný ořech s máslovou chutí, plný živin, se vyrábí prakticky pouze ve Spojených státech. Kde rostou, jak se sbírají a zpracovávají ořechy pekan?
 
 
V tomto článku najdete:
  1. Ořechy pekan pěstovali již Indiáni.
  2. Talentovaný zahradník Antoine.
  3. Současné pěstování ořechů pekan.

Pekanové ořechy pěstovali již Indiáni

Ořechy pekan byly jednou z hlavních složek jídelníčku obyvatel předkoloniálních středních a východních regionů Severní Ameriky. Samotný název ořechů pochází od původního amerického (algonkinského) slova „pacane“ (pacane), které popisovalo „ořech, který je třeba rozlousknout kamenem“.

Ořech pekan lze rozpoznat podle prodlouženého a oválného tvaru a hladké, tenké, červeno-hnědé skořápky. Chutí trochu připomínají vlašské ořechy.

Jak często jeść orzechy pekan?

Indiáni využívali ořechy pekan jako hlavní zdroj potravy, protože byly snadno dostupné, snáze se loupaly než jiné druhy severoamerických ořechů a měly výbornou chuť. Po určitou dobu byly dokonce používány jako měna mezi indiánskými kmeny. Domorodé kmeny pravděpodobně používaly pekan k přípravě kvašeného nápoje nazvaného „Powcohicora“, od kterého je odvozeno slovo „hikora“. Indiáni se neomezili pouze na sběr. Existují důkazy o tom, že závislost kmenů na ořeších pro stravu a obchod je vedla k pěstování tohoto ořechového stromu.

Pekanová zrna, přenesená na východní pobřeží obchodníky s kožešinami, vyvolala velký zájem mezi prvními průzkumníky a zakladateli Ameriky. George Washington zasadil ořechy pekan v Mount Vernon v roce 1775 a Thomas Jefferson v Monticello v roce 1790. Washington byl známý tím, že je nosil ve svých kabátových kapsách jako svačinu.

Talentovaný zahradník Antoine

Pionýry domestikace pekanů byli osadníci podél Mississippi, kteří experimentovali se sázením ořechů ze svých oblíbených stromů. Ukázalo se, že tato metoda nebyla nejlepším řešením. Ořechy pekan, i ty zasazené z plodů jednoho stromu, dávaly stromy s různými plody a tvary. Mohli byste zasadit stovky ořechů z jednoho stromu a každý z nich by produkoval strom, který se lišil od svých rodičů a sourozenců mnoha způsoby. Takže stromy v hájích a sadech produkovaly ořechy různých velikostí, tvarů, vlastností skořápek, chuti a doby zrání. Tento typ produkce byl velmi nepředvídatelný, protože nebyla žádná opakovatelnost v úrodách ořechů. Bylo nutné najít způsob, jak zkrotit přírodu.

plantacja orzechów pekan

Průlomu dosáhl talentovaný zahradník - otrok na jedné z plantáží v povodí Mississippi. O něm není mnoho známo kromě toho, že se jmenoval Antoine, měl pověst vynikajícího zahradníka a byl zaměstnán v zahradách Oak Alley v Louisianě. V roce 1846 úspěšně transplantoval první pekanové ořechové stromy. Téměř 30 let poté byly pekanové stromy vystaveny na výstavě Centennial Exhibition ve Filadelfii. Ořechy se těšily mimořádnému zájmu a byly prezentovány vedle telefonu Alexandra Grahama Bella, psacího stroje Remington a kečupu Heinz.

Jejich přítomnost na výstavě způsobila, že Antoineho stromy byly pojmenovány „Centennial“ a staly se první známou odrůdou pekan na světě. Technika štěpování objevená otrokem umožnila selekci a rozmnožování lepších pekanových stromů. Takto začal komerční průmysl pekan.

Současné pěstování pekanových ořechů

V současné době pochází téměř 80-95% světové produkce ořechů pekan ze Spojených států, které ročně vyprodukují od 250 do 300 milionů liber pekanů. Existuje více než 1000 druhů a odrůd těchto ořechů, které se od sebe liší hlavně velikostí a chutí. Mezi nejpopulárnější odrůdy patří: Stuart, Desirable, Moreland a Cape Fear.

Odpovídající půda pro pěstování pekanů se nachází v nivách řek. Nejlepšími oblastmi pro pekanové plantáže jsou regiony s krátkými, mrazivými zimami a dlouhými, horkými léty, kde během většiny vegetačního období nenastanou časné nebo pozdní mrazy a vlhkost nepřekročí 55 %.

Takové podmínky lze nalézt až ve 15 státech USA. Ořechy pekan se pěstují v Alabamě, Arkansasu, Arizoně, Kalifornii, na Floridě, v Georgii, Kansasu, Louisianě, Missouri, Mississippi, Severní Karolíně, Novém Mexiku, Oklahomě, Jižní Karolíně a Texasu. „Hlavním městem ořechů pekan“ je však Georgia, kde se produkuje značná část pekanů v celostátním měřítku.

Pěstování ořechů pekan není jednoduché ani levné. Před zahájením komerční produkce ořechů je nutné zvážit mnoho faktorů. Plantážníci musí určit správnou velikost sadu, vybrat vhodné místo pro pěstování, dobře navrhnout sad, vybrat nejlepší odrůdy pro dané místo a trh, správně hnojit, ekonomicky ošetřovat proti škůdcům, a také efektivně sbírat a zpracovávat ořechy.

orzechy pekan zbiory

Ořechy pekan jsou plody ořechovce pekanového (Carya illinoinensis), který patří do rodiny ořechovitých. Ořechovce mohou dosáhnout výšky více než 30 metrů. První komerční plody začínají produkovat až 7-10 let po výsadbě, ale jakmile začnou, mohou plodit více než 100 let.

Pekanové stromy jsou opylovány větrem. Stromy začínají kvést na jaře a po opylení se transformují do šupin. Ořech se tvoří v zelené šupině, která, jakmile dozraje, začne praskat, což signalizuje, že je připravena k sklizni. V podstatě jsou stromy připraveny ke sklizni od konce září do listopadu.

Plně zralé pekany padají z větví na zem. Na rozdíl od makadamových ořechů, které se sbírají pouze ze země, pekany jsou velmi často strhávány ze stromů pomocí speciálních kombajnů.

Ořechy pekan je třeba zpracovat okamžitě po sklizni, aby se zabránilo ztmavnutí jádra, předčasnému klíčení, vývoji toxinů, jako jsou aflatokxiny, a dalším problémům spojeným s vlhkými ořechy pekan.

Po sklizni ořechy leží a suší se 3 nebo 4 dny, než dorazí do zpracovatelského závodu. Ořechy pekan se obvykle suší na betonových podlahách, v otevřených pytlích nebo v speciálních sušicích skříňkách.

V zpracovatelském závodě jsou kvalitní ořechy odděleny od listů, šupin a jiných zbytků a následně usušeny na vlhkost pod 5%. Nakonec jsou ořechy čištěny, tříděny a baleny do vakůově uzavíratelných obalů, což znamená, že mohou být skladovány velmi dlouho.

V takovéto formě, ve vakuových obalech, dorazí do obchodu a poté se dostanou k našim zákazníkům ořechy pekan za atraktivní cenu.