.

Jak blanšírovat lískové ořechy?

 
 

V tomto článku najdete:

  1. Co je blanšírování?
  2. Proč blanšírovat lískové ořechy?
  3. Jak oloupat lískové ořechy ze skořápky?
  4. Blanšírování ořechů ve vroucí vodě
  5. Pečení a odstraňování skořápek lískových ořechů v troubě

Skořápky lískových ořechů nejsou snadné na odstranění. Jak se jich zbavit jednoduchým způsobem? Zde jsou 2 účinné metody na loupaní lískových ořechů.

Mnoho receptů na pečení, dorty či sušenky vyžaduje použití blanšírovaných lískových ořechů, tedy bez skořápky. Jak je získat? Nejlepším řešením je koupit připravené lískové ořechy bez skořápky. Pokud však nemáme takové ořechy po ruce, můžeme je oloupat domácími metodami.

Co je blanšírování?

Blanšírování je proces, při kterém jsou lískové ořechy vystaveny tepelnému zpracování – nejprve vysoké teplotě a poté studené. V důsledku těchto kroků se skořápka ořechu snadno odstraní, někdy se dokonce sama oddělí od povrchu.

Proč blanšírovat lískové ořechy?

Jak jsme zmínili dříve, blanšírované lískové ořechy jsou žádané v mnoha receptech, ale to není jediný důvod. Skořápka ořechů zásadně ovlivňuje chuť lískových ořechů. Tato vnější, tmavá obalová vrstva je mírně hořká. Po jejím odstranění jsou ořechy mnohem sladší a prostě chutnější.

Orzechy laskowe ze skórką

Jak oloupat lískové ořechy ze skořápky?

Existuje několik metod blanšírování ořechů. Ořechy lze blanšírovat v troubě nebo ve vroucí vodě.

Metoda č. 1: Blanšírování ořechů ve vroucí vodě

Ingredience:

  • lískové ořechy 1 kg (nebo jakékoliv množství)
  • jedlá soda 2 lžičky
  • voda

Příprava:

Středně velký hrnec naplňte vodou zhruba do poloviny. Vodu přiveďte k varu, poté přidejte jedlou sodu (voda rychle zpění), a poté do vroucí vody vhoďte lískové ořechy. Vařte 3-4 minuty, občas promíchejte. Voda změní barvu na inkoustově černou a na povrchu se objeví červená pěna. Aby jste zkontrolovali, zda jsou lískové ořechy hotové, vyjměte několik ořechů pomocí cedníkové lžíce a vhoďte je do misky s ledovou vodou. Sevřete nebo otřete povrch ořechu prsty. Pokud se kůže snadno odloupne, ořechy jsou připraveny k vyjmutí z hrnce. Pokud ne, pokračujte ve vaření dalších 30 sekund a opakujte test. Když budou ořechy hotové, vysypte je do cedníku umístěného v dřezu a dobře je opláchněte studenou vodou. Třete prsty kůži z ořechů, po jednom. Kůže by měla snadno odcházet od povrchu ořechů. Takto oloupané ořechy můžete přidat do těsta a dalších pečení.

Orzechy laskowe blanszowane

Metoda č. 2: Pečení a odstraňování skořápek lískových ořechů v troubě

Dalším způsobem, jak odstranit skořápky, je opražení ořechů v troubě. Pražení ořechů nejenže posiluje jejich přirozenou chuť a aroma, ale také způsobí, že skořápky se samy oddělí od povrchu.

Ingredience:

  • lískové ořechy (jakékoliv množství)
  • plech na pečení

Příprava:

Předehřejte troubu na 200°C. Lískové ořechy vložte na plech a pečte, dokud nezezlátnou. Pravidelně kontrolujte vzhled ořechů, aby nedošlo k jejich připálení. Opražte přibližně 5 minut. Vyjměte opražené lískové ořechy z trouby a přemístěte je do cedníku. Nechte je vychladnout asi 3-4 minuty, a poté je energicky protřete čistou utěrkou, aby se odstranily skořápky. Při tření by měly skořápky snadno odpadávat z ořechů.

Ozrechy laskowe blanszowane i prażone w piekarniku