.

Pomáhají vám sušené švestky zhubnout?

 

V tomto článku najdete:

 • Švestky a hubnutí
 • Mohou sušené švestky pomoci s hubnutím?
 • Charakteristika sušených švestek 
 • Vlastnosti sušených švestek 
 • Pomáhají bojovat s anémií 
 • Zlepšují funkci trávicího systému
 • Zvyšují pocit sytosti po jídle 
 • Pomáhají udržet zdravé kosti 
 • Jsou výborným zdrojem vitamínů a minerálů
 • Mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém 
 • Pomáhají zvládnout časté močení 
 • Švestky podporují imunitu
 • Jak jíst sušené švestky na dietě hubnutí? 
 • Nápoj ze sušených švestek 

Denní požívání několika sušených švestek jistě napomáhá hubnutí. Při dietě jsou vynikající svačinou, ale také přídavkem k jídlu. Jako zdroj sorbitolu a vlákniny výrazně zlepšují fungování trávicího systému. Kromě toho obsažené pektiny, tedy sacharidy, omezují vstřebávání cukrů a poskytují větší pocit sytosti. Díky tomu osoba na dietě necítí potřebu mlsat mezi jídly a dokáže se vzdát sladkostí a dalších nezdravých svačin.

Švestky a hubnutí

Sušené švestky jsou doporučovány pro osoby na dietě kvůli vysokému obsahu vlákniny a vitamínů a minerálních látek. Jak používat sušené švestky v dietním režimu?

Mohou sušené švestky pomoci s hubnutím?

Sušené švestky podporují hubnutí - to vyplývá m.j. ze studie provedené na Institutu psychologie, zdraví a společnosti na Univerzitě v Liverpoolu. Ve studii, která trvala 12 týdnů, se zúčastnilo 100 osob trpících nadváhou nebo obezitou a byly na dietě s nízkým obsahem vlákniny. Testované osoby byly rozděleny do dvou skupin. Pacienti z první skupiny každý den konzumovali vlákninu (140 g denně pro ženy a 171 g denně pro muže), zatímco druhá skupina dostávala tzv. rady týkající se zdravých svačinek. Po uplynutí doby studie se ukázalo, že pacienti, kteří jedli sušené švestky, zhubli 2 kg a ztratili 2,5 cm v obvodu pasu. Osoby ze druhé skupiny ztratily 1,5 kg a hubly 1,7 cm v pase. Tato studie také ukázala, že osoby jedící švestky během studie nejvíce zhubly během prvních 4 týdnů. Po 8 týdnech studie účastníci, kteří jedli sušené švestky, cítili větší pocit sytosti.

Charakteristika sušených švestek

Sušené švestky jsou mnoha dietologů považovány za superpotravinu. Přestože jsou poměrně kalorické (100 g obsahuje 267 kcal), obsahují mnoho živin, které podporují proces hubnutí. Především jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, 100 g sušených švestek obsahuje 9,4 g. V sušených švestkách se nachází mnoho cenných vitamínů a minerálů, které často chybí lidem na dietě. Jsou bohaté na vitamíny A, B2, B3, B6, C a K a minerály: draslík, měď, hořčík, mangan, fosfor. Obsahují také bioaktivní složky, včetně fenolových sloučenin, které podle studie mohou snižovat pravděpodobnost výskytu metabolického syndromu.

Vlastnosti sušených švestek 

Konzumace sušených švestek podporuje proces hubnutí díky vysokému obsahu vlákniny. Jaké jsou vlastnosti sušených švestek podporující proces hubnutí?

Podporují fungování organismu

Sušené švestky jsou skvělým zdrojem draslíku, 100 g obsahuje až 732 mg tohoto cenného prvku. Draslík zlepšuje fungování organismu a předchází vzniku mnoha nemocí, m.j. pomáhá v správném fungování nervového systému a snižuje riziko vzniku mrtvice. Doporučuje se konzumovat přibližně 4700 mg draslíku, proto je vhodné kombinovat sušené švestky s dalšími produkty, např. banány, jablky nebo kapustou.

Pomáhají bojovat s anémií

 

 

 
 

Lidé na dietě často přijímají příliš málo vitamínů a mikroprvků. Sušené švestky jsou skvělým zdrojem železa. Díky tomu je možné vyhnout se vážným zdravotním komplikacím, včetně únavy a problémů se srdcem.

Zlepšují funkci trávicího systému

Sušené švestky obsahují vlákninu, která je klíčová pro správnou funkci trávicího systému. Obsahují sorbitol, který má projímavý účinek.

Zvyšují pocit sytosti po jídle 

Vláknina obsažená ve švestkách způsobuje, že švestky pomáhají déle udržet pocit sytosti a účinně pomáhají hubnout.

Pomáhají udržet zdravé kosti 

Sušené švestky jsou doporučovány ženám, které trpí demineralizací kostí a chtějí zhubnout. Vědci zkoumali vliv konzumace švestek na ženy po menopauze s osteoporózou.

Jsou výborným zdrojem vitamínů a minerálů

Sušené švestky přirozeně pomáhají zajistit rovnováhu v těle. Obsahují cenné vitamíny pro zdraví: A, B6, C a K, jakož i měď a hořčík.

Mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém

Vysoký krevní tlak často neprodukuje žádné symptomy a zvyšuje riziko různých srdcových, ledvinových a jiných zdravotních problémů. Tento problém můžete předejít, pokud budete jíst alespoň 6 sušených švestek denně.

Pomáhají zvládnout časté močení 

Pokud trpíte zácpou, která tlačí na močový měchýř a způsobuje častější močení, měli byste do svého jídelníčku zařadit sušené švestky. Eliminují zácpu a tím pomáhají zbavit se nepříjemného problému.

Švestky podporují imunitu

Sušené švestky obsahují vitamín C, který přirozeně podporuje imunitu. To je velmi důležité u lidí, kteří drží dietu.

Jak jíst sušené švestky na dietě hubnutí?  

Sušené švestky jsou plné živin, ale jsou také velmi kalorické. Proto dietologové doporučují konzumovat 6 švestek denně. I když podle vědců z Univerzity v Liverpoolu mohou ženy jíst 140 g sušených švestek denně a muži 171 g.

Sušené švestky můžete jíst různými způsoby, například jako svačinu, přísadu do salátů nebo dokonce do hlavních jídel. Tento druh sušeného ovoce se také hodí do koktejlu, ovesné kaše nebo jiných pokrmů.

Nápoj ze sušených švestek 

Zdravý a výživný nápoj ze sušených švestek je skvělým způsobem, jak urychlit metabolismus. Místo použití "zázračných diet" způsobujících jojo efekt, doporučujeme vyzkoušet náš nápoj na hubnutí. V bezlepkové verzi můžete použít například bezlepkové ovesné vločky a kefír nahradit rostlinným jogurtem.

Ingredience:

 • 6 sušených švestek,
 • 1 lžíce mletého lněného semínka nebo jitrocelu indického,
 • 2 lžíce pšeničných otrub nebo ovesných vloček
 • 300 ml kefíru
 • 1 lžíce kakaa
 • ½ sklenice teplé převařené vody

Postup přípravy:

Švestky vložte do sklenice. Zalijte teplou převařenou vodou. Nechte stát asi hodinu. Po této době do skleněné mísy nalijte švestky s převařenou vodou, přidejte kefír, ovesné vločky a lněné semínko. Zamíchejte. Dejte do lednice na celou noc. Před podáváním rozmixujte. Sušené švestky se doporučují osobám, které chtějí zhubnout, protože obsahují vlákninu a sorbitol, které stimulují fungování trávicího systému.