Vážení zákazníci, velice si vážíme obrovského návalu objednávek. Bohužel se nám doba expedice prodloužila o 1-2 pracovní dny. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Zdravoslav Broskve lyofilizované 100 g

 
 

Broskve obsahují okolo 80% vody, 9% cukrů, provitamín A, vitaminy skupiny B, vitamin C, kyselinu listovou a nerostné látky (hořčík, draslík, fosfor, vápník, zinek, železo). Broskve jsou důležitou složkou stravy, protože posilují imunitní systém...

Dostupnost Skladem
Můžeme doručit do
30.11.2021
Běžná cena 213 Kč
Ušetříte 35 Kč (–16 %)
Cena 155 Kč bez DPH
178 Kč    
Značka Zdravoslav
Kategorie Mrazem sušené ovoce - Lyofilizované ovoce
 

Broskev je kvůli svému tvaru často považována za symbol ženství, v Číně i za znamení přátelství a nesmrtelnosti. Roste na menších stromech (broskvoních), jejichž průměrná životnost je přibližně 12 let.

Překvapivě je toto ovoce příbuzné s růží. Na světě nyní existuje přibližně 180 variant, které se liší ve velikosti, barvě, tvaru i senzorických vlastnostech. Všechny druhy ale mají společné jedno - relativně velkou pecku, kterou navíc ještě chrání tvrdá krusta (odtud pochází přezdívka “kamenné ovoce”).

Měsícem broskví je červenec, kdy se mají zralé plody sklízet. Vychutnat si je můžete ale celoročně, neboť i sušené kousky si zachovávají svou dokonalou vůni a chuť.

 

LYOFILIZACE JE NEJŠETRNĚJŠÍ ZPŮSOB KONZERVACE OVOCE

Lyofilizace a sušení mrazem jsou synonyma. Je to proces odstraňování vody z rychle se kazících potravin pro prodloužení jejich trvanlivosti nebo pro snadnější transport. Během lyofilizace se ovoce zmrazí, sníží tlak a následně zahřeje teplem, aby se mohla voda z ovoce odpařit.

 

SPRÁVNÁ LYOFILIZACE DOKÁŽE ZKRÁTIT PROCES SUŠENÍ AŽ O 30%

 

První fáze — zmrazení

Hlavním úkolem této první fáze je zmrazit potravinu tak, aby se z vody uvnitř materiálu vytvořily krystalky ledu. Zmrazovací fáze může být rychlá, nebo pomalá. Při pomalém zmrazování se vytváří velké ledové krystalky, které celý sušící proces usnadňují. Bohužel u materiálů biologického původu jako je ovoce, můžou velké krystalky porušit buněčné stěny a při následném odpařování vody se hmota rozteče. Ovoce je rozbředlé a bez tvaru. Proto se ovoce zmrazuje rychle. Hluboké rychlé zmrazení produktu zajišťuje, že krystalky ledu budou menší (nebudou mít mnoho času růst). A hmota při následném odpařování zachová svůj tvar.

 

Primární sušení, druhá fáze — vypařování

V druhé fázi dochází k odstranění těchto zmrzlých krystalků. Prvním krok je snížení tlaku. Vytvořením vakua se totiž celý proces odpařování urychlí a usnadní. Současně s ním se zvýší teplota, díky které se začne voda odpařovat. Chladivý kondenzátor v blízkosti poskytuje páře prostor, na kterém může ulpívat a tuhnout. Tento kondenzátor také chrání čerpadlo vakua před vodní párou. V této fázi je odstraněno až 95% veškeré vody. Primární sušení může trvat delší dobu, je důležité to také nepřehnat s teplem, které by mohlo změnit strukturu materiálu.

 

Sekundární sušení, finální fáze — adsorpce

Poslední fází lyofilizace je sekundární sušení, které odstraní z materiálu i iontově vázané molekuly vody. Zvýšením teploty výše než v druhé fázi dochází k přerušení vazeb mezi materiálem a molekulami vody. Materiál sušený mrazem si tak díky tomu zachovává svou porézní strukturu. Předtím než se finální produkt uzavře a zapečetí, se vakuum přeruší vpuštěním inertního plynu. Většina materiálů může být takto mrazem vysušena až na 1 - 5 % své vlhkosti.

 


 

Zařazení: Sušené jednodruhové ovoce

Země původu: Německo,Čína

Složení: Lyofilizované plátky broskví 100%

Alergeny: Bez alergenů

Skladování: V suchu a temnu při teplotách do 20°C. Po otevření ihned spotřebujte. Chraňte před přímým slunečním zářením. 

VÝŽIVOVÉ ÚDAJE/100G: 

  energetická  
  hodnota:
 1360kj /325kcal    
  tuky:  0,7g
  z toho nasycené   mastné kyseliny:  0,05g
  sacharidy:  68,0g
  z toho cukry:  61,0g
  vláknina:  15,0g
  bílkoviny:  5,8g
  sůl:  0,025g

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.