.

Erythritol – jaké má vlastnosti a je zdravý?

 
Pokud chceme eliminovat cukr ze stravy, často sáhneme po jeho náhradách – méně kalorických sladidlech. Jedním z nich je erytritol. Co to je a jak jej používat?
 
 
V tom to článku najdete:
 • Co je erytritol (erytrol)?
 • Výživové hodnoty
 • Má erytritol zdravotní přínosy?
 • Je erytritol zdravý?
 • Má erytritol rakovinotvorné účinky?
 • Jak používat erytritol?
 • Erytritol v ketogenní dietě
 • Erytritol v těhotenství a při kojení
 • Kolik erytritolu denně?
 • Kolik erytritolu namísto cukru?
 • Erytritol a vedlejší účinky

Co je erytritol?
Samo jméno erytritol možná nevzbuzuje důvěru. Některým se určitě jeví jako něco umělého, protože zní jako název chemické sloučeniny, kterou objevil šílený vědec v laboratoři. Ve skutečnosti ale erytritol nevznikl v laboratoři, ale odjakživa existuje v přírodě. V roce 1848 byl 1,2,3,4-butanetetrol (tak zní jeho chemický název) objeven skotským chemikem Johnem Stenhousem a poprvé izolován v roce 1852.

Erytritol patří k sacharidům známým jako cukerné alkoholy nebo polyoly, které jsou ve vodě rozpustné sloučeniny. Přirozeně se vyskytují v mnoha ovoci a zelenině, jako jsou hrozny, broskve, hrušky nebo melouny. Tato sloučenina se nachází i v některých potravinách. Vzniká také během fermentace vína, piva a sýrů. Nachází se i v několika tkáních člověka, jako jsou sperma, čočka, mozkomíšní tekutina a sérum.

Od roku 1990 se erytritol vyrábí na průmyslové škále. Vytváří se fermentací jednoduchého cukru pocházejícího z kukuřice, zvaného dekstroza. Tato sloučenina nahrazuje cukr v potravinách a nápojích a také je používána jako sladidlo lidmi, kteří ze zdravotních důvodů (cukrovka 2. typu) nebo dietetických důvodů (redukční dieta) nemohou nebo nechtějí konzumovat bílý cukr.

 

Erytritol – výživové hodnoty

Výživové složení Hodnoty
Porce 6 g
Kalorie 0 kcal
Minerální složky
Vápník 0 mg
Železo 0 mg
Draslík 0 mg
Sodík 0 mg
Bílkoviny
Bílkoviny 0 g
Tuky
Tuky 0 g
Sacharidy
Sacharidy 6 g (2% DV)
Vláknina 0 g
Cukry 0 g
Steroly
Cholesterol 0 mg

Má erytritol zdravotní přínosy?

Pokud se podíváme na nutriční štítek erytritolu, zjistíme, že… neobsahuje žádné živiny. Na místě tuků nebo bílkovin, vlákniny jsou samé nuly. Znamená to, že ho nemá smysl konzumovat? Ne úplně. Erytritol sám neobsahuje živiny, ale jako náhrada může pomoci v snížení kalorií a cukru v dietě.

Kolik má erytritol kalorií?

Má 0 kalorií. Erytritol je sladidlo, které má minimální energetickou hodnotu. Neobsahuje vůbec kalorie, což ho činí ideálním řešením pro všechny lidi na redukční dietě. Podle různých údajů 1 g tohoto sladidla dodává 0 kcal nebo maximálně 0,2-0,4 kcal.

Glykemický index erytritolu

Erytritol má glykemický index roven 0. To znamená, že slazení jím nemá vliv na zvýšení hladiny cukru v krvi. V důsledku toho nezpůsobuje zvýšení chuti k jídlu a tělesné hmotnosti. Erytritol je tedy jedním ze sladidel, které mohou být bez obav používány lidmi s diabetes mellitus II.

Erytritol a zubní kazy

Konzumace erytritolu také nezpůsobuje zubní kaz. Studie naznačují, že tato látka může pomoci snížit zubní plak a také snížit přilnavost bakterií v ústní dutině k zubům. V jedné studii bylo prokázáno, že konzumace bonbónů obsahujících erytritol u dětí ve věku 7–8 let vedla ke snížení růstu zubního plaku, snížení hladiny kyseliny octové v plaku a kyseliny propionové

Erytritol a diabetes 

Erytritol nemá žádný vliv na zvýšení hladiny glukózy a inzulínu v krvi. To potvrzují výsledky provedených studií. V jedné z nich byl 5 diabetikům podán roztok erytritolu (20 g). I když dosáhl v krvi vrcholové koncentrace, sladidlo nemělo žádný vliv na hladinu glukózy a inzulínu v séru. Zůstaly nezměněny až do konzumace prvního jídla 3 hodiny později. Na hladinu inzulínu v krvi také neměl vliv dlouhodobý příjem erytritolu (14 dní). To znamená, že je to bezpečný náhradník cukru pro diabetiky.

Z tohoto pohledu má konzumace erytritolu pozitivní dopad na zdraví a fungování organismu.

Erytritol ve stručnosti:

 • obsahuje 0,2-0,4 kalorie na gram
 • má sladkou chuť, kterou někteří popisují jako mátohovou nebo chladivou
 • 60-70 procent sladkosti oproti cukru nesolubilní v tekutině
 • dostupný pouze v práškové a granulované formě

Je erytritol zdravý?

Jak již bylo dříve zmíněno, erytritol má nízký obsah sacharidů, neobsahuje živiny, kalorie a má glykemický index rovný 0. Některé studie naznačují, že může mít určité antioxidační přínosy, avšak k potvrzení těchto výsledků je třeba provést více výzkumů. Není pochyb o tom, že je to skvělá náhrada cukru, zejména pro diabetiky či pro ty, kteří si přejí udržet stabilní hladinu cukru v krvi a zároveň mají rádi sladkosti.

Nebyly pozorovány žádné závažné negativní účinky spojené s konzumací tohoto sladidla. Erytritol byl schválen ke prodeji v roce 1999 Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a v roce 2001 Americkým úřadem pro potraviny a léčiva (FDA). V roce 2003 Vědecký výbor pro potraviny (SCF) Evropské unie (EU) prohlásil, že erytritol (E 968) je bezpečný pro použití v potravinách a v roce 2015 bylo jeho použití rozšířeno také na nealkoholické nápoje (jako zesilovač chuti v nápojích — maximálně 1,6% koncentrace). 

Má erytritol rakovinotvorné účinky?

Ne. V současné době neexistují žádné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že erytritol může způsobovat rakovinu. Absenci tohoto rizika potvrzují mimo jiné Cancer Research UK, US National Cancer Institute a výsledky různých analýz. Ve prohlášení Cancer Research UK se uvádí: „Velké studie na lidech poskytly silné důkazy o tom, že umělá sladidla jsou pro lidi bezpečná“. 

Jak používat erytritol?

Erytritol chutná a působí jako cukr a lze jej používat namísto cukru v téměř každém receptu. Je třeba pamatovat na to, že má mírně menší sladivou sílu než cukr. Erytritol je k dispozici jak v granulované, tak v práškové formě. Granulovaný erytritol může nahradit granulovaný bílý cukr, zatímco práškový erytritol může nahradit moučkový cukr v mnoha pokrmech, včetně šlehačky či polevy.

Erytritol v ketogenní dietě

Erytritol je jedním z doporučených produktů v ketogenní dietě. Konzumace pokrmů oslazených erytritolem vás „nevyhodí z ketózy“. Je také důležité, že 90% erytritolu je vylučováno z těla v nezměněné formě, to znamená, že se nemetabolizuje. Erytritol můžete s čistým svědomím přidávat do různých dezertů a jiných snacků připravovaných v ketogenní dietě. Jen si dejte pozor, abyste s jeho množstvím nepřehnali a vyvarovali se tak nepříjemným problémům s trávicím systémem.

 

Erytritol během těhotenství a při kojení 

Používání umělých sladidel, jako je erytritol, je obecně považováno za bezpečné. Současné informace z výzkumů naznačují, že jak přírodní, tak umělá sladidla a náhrady cukru lze během těhotenství bezpečně konzumovat. Je důležité zdůraznit, že neexistují komplexní a vyčerpávající studie týkající se vlivu umělých sladidel na těhotné ženy. Přítomnost polyolů (jako je erytritol) jak ve vzorcích odebraných od matky, tak od plodu z normálního těhotenství, naznačuje, že „tyto sloučeniny jsou bezpečné, pokud jsou konzumovány mírně“.

Při jakýchkoli pochybnostech by měla být dieta během těhotenství a kojení konzultována s gynekologem.

Kolik erytritolu můžeme denně? 

Neexistují oficiální pokyny ohledně používání erytritolu, ale většina lidí může tolerovat 1 gram na každý kilogram tělesné hmotnosti denně. Takže pokud vážíte 70 kilogramů, můžete sníst 70 gramů erytritolu denně, tedy asi 14 lžiček.

Kolik erytritolu namísto cukru?

Erytritol má 60-80% sladivosti oproti stolnímu cukru. Některé zdroje uvádějí, že by měl být přidán o 1/2 více erytrolu než cukr, který je v receptu požadován, aby odpovídal úrovni sladivosti bílého cukru. Z těchto dat plyne, že aby se dosáhlo sladivosti srovnatelné s konzumací jedné lžičky stolního cukru (4-5 g), je nutné konzumovat jednu a půl lžičku, tj. 7-7,5 g erytritolu.

Erytritol a vedlejší účinky 

Erytritol je sladidlo, které je většinou lidmi velmi dobře snášeno, a jeho konzumace nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Mnoho studií potvrdilo, že konzumace erytritolu nevede k závažným změnám v žaludku a střevech. Ve většině případů je tato sladidlo i v dávkách až 0,8 nebo 1,0 g na kg tělesné hmotnosti dobře tolerováno zažívacím traktem. Avšak jedna studie ukázala, že 50 g erytritolu významně zvýšilo počet lidí si stěžujících na nevolnost, přelévání a bublání v břiše. Během téže studie nižší dávky erytritolu (20 a 35 g) nezpůsobovaly žádné významné příznaky v zažívacím traktu. Jaký z toho plyne závěr? Pokud nekonzumujeme opravdu velké dávky erytritolu najednou, neměli bychom mít žádné stížnosti. 

Zdrojové materiály:

Vliv tříleté konzumace bonbonů s erythritlem, xylitolem a sorbitolem na různé proměnné zubního plaku a slin spojené s kazivostí, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0300571213002455 [přístup 16.11.2021] Účinky orálního podávání erythritolu u pacientů s diabetem, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8933647/ Nařízení Komise (EU) 2015/1832 ze dne 12. října 2015, kterým se mění příloha II k nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 ohledně používání erythritolu (E 968) jako zesilovače chuti v nápojích s přídavkem příchutí nebo aromatizérů s nižší energetickou hodnotou nebo bez přidání cukru (Text s významem pro EHP), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32015R1832 [přístup 16.11.2021] Konsumace slazených perlivých nápojů a riziko vzniku rakoviny: meta-analýza a recenze, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24625472/ [přístup 16.11.2021] Způsobují umělá sladidla rakovinu? https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/cancer-controversies/do-artificial-sweeteners-cause-cancer#references0 [přístup 16.11.2021] Náhrady cukru během těhotenství, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4229159/ [přístup 16.11.2021] Snášenlivost erythritolu a xylitolu přijatých v tekuté formě, https://www.nature.com/articles/1602532 [přístup 16.11.2021]