.

Bílá nebo červená quinoa?

Bílá a červená jsou dvě nejpopulárnější odrůdy quinoi. Když se podíváme na obsah nutričních hodnot, zjistíme, že červená se mírně řadí nad bílou.

V tomto článku najdete:

  • Quinoa bílá je více univerzální
  • Červená quinoa má intenzivnější chuť
  • Quinoa bílá vs. červená – hlavní rozdíly 
  • Červená quinoa obsahuje více fenolů
  • Quinoa černá – hybridní odrůda 

Quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) pochází z andského regionu Jižní Ameriky, kde tisíce let představuje jeden z hlavních prvků stravy místních obyvatel. Na světě existuje více než 120 různých odrůd quinoi. Nejpopulárnějšími jsou bílá a červená. Jak se liší? Rozdíly mezi bílou a červenou quinoou jsou ve skutečnosti velmi jemné. Týkají se chuti, složení a také konzistence.

Quinoa bílá je více univerzální 

Bílá quinoa, také známá jako zlatá quinoa nebo ivory quinoa (slonovinová quinoa), patří mezi nejpopulárnější odrůdy této rostliny. Vyznačuje se jemnou chutí a lehkou konzistencí. Jedná se o jednu z nejuniverzálnějších odrůd, která může být vynikající základem nebo přídavkem k mnoha pokrmům.

Červená quinoa má intenzivnější chuť

Červená quinoa se od bílé quinoi především liší barvou. V syrovém stavu má hlubokou červenou barvu, po uvaření se mění na hnědou. Je ideální pro výrobu veganských burgerů, kuliček a hodí se jako přídavek do salátů. Vyznačuje se také intenzivnější chutí s výrazným oříškovým nádechem.

 

Quinoa bílá vs. červená – hlavní rozdíly

Barva

Syrová zrna bílé quinoi mají křídovou barvu (barvu slonové kosti). Červená quinoa má odstín hluboké, tmavé červeně. Po uvaření se bílá quinoa mění na zlatou a červená na hnědou.

Chuť a konzistence 

Červená quinoa má zemitější a oříškovější chuť, zatímco bílá je jemnější. Uvařená zrna červené quinoi jsou křupavější a tvrdší.

Nutriční hodnoty

Obě odrůdy mají prakticky stejné množství bílkovin, vlákniny, vitaminů skupiny B a minerálů.

Červená quinoa však poskytuje více riboflavinu, vitamínu nezbytného pro růst a vývoj buněk v těle a zodpovědného za přeměnu potravy v energii. Obsahuje také mírně méně tuku a více sacharidů, což ji činí skvělou součástí stravy pro sportovce. Dodává energii, sílu a vytrvalost.

Podílí se také na regeneraci svalů po tréninku.

Porovnání nutričních hodnot bílé a červené quinoi 

Složka Červená quinoa Bílá quinoa
Energie 373 kcal 376 kcal
Bílkoviny 13.33 g 13.33 g
Celkový tuk 4.44 g 5.56 g
Sacharidy 71.11 g 68.89 g
Vláknina, celkem 8.2 g 7.1 g
Vápník, Ca 67 mg 67 mg
Železo, Fe 4.8 mg 6 mg
Sodík, Na 9 mg 13 mg

 

Vaření

Způsob vaření obou odrůd je stejný, s tím rozdílem, že červenou odrůdu je třeba nechat na ohni o 5 minut déle. Navíc zrna nejsou tak měkká a hodí se například do polévek, salátů a zeleninových směsí. Naproti tomu bílá quinoa bude hotová již po 15 minutách, když absorbuje veškerou vodu a zrna budou průhledná. Quinoa může hrát hlavní roli v sladkých i slaných pokrmech.

Červená quinoa obsahuje více fenolů

Některé studie ukazují, že červená quinoa se vyznačuje vyšším obsahem fenolových sloučenin s antioxidačními vlastnostmi. V jedné ze studií bylo zjištěno, že extrakt z červených semen quinoi obsahuje o 50 % více fenolů, o 90 % více celkových flavonoidů a o 150 % více FRAP než quinoa ze žlutých semen.

Celkový obsah fenolů (TPC, panel A) a celkový obsah flavonoidů (TFC, panel B) v hydrofilním extraktu ze semen bílé, červené a černé quinoi.

Quinoa černá – hybridní odrůda 

Je třeba zmínit také černou quinou. Jedná se o relativně novou hybridní odrůdu, která byla vyvinuta farmáři z Colorado Rockies. K tomu došlo, když byla semena quinoi zkřížena s bílou quinou (lat. Chenopodium album), druhem divokého špenátu. Má stejné vlastnosti jako ostatní dva typy quinoi (100 g černé quinoi obsahuje 38 g bílkovin a obsahuje lysin, který stimuluje mozkové buňky), ale vyznačuje se přítomností lithia. Tento stopový prvek podporuje nervový systém - snižuje stres a depresi. Má také protizánětlivé a léčebné vlastnosti.