.

Sezónnost sušeného ovoce a ořechů

 
Při sestavování diety je důležité nejen původ ovoce, způsob pěstování (ekologický či nikoli), ale také doba, kdy byly sklizeny. Nejlepší sušené ovoce a ořechy jsou ty, které byly zpracovány ze sezónního ovoce a sklizeny během poslední sklizně. Jak zjistit datum poslední sklizně?
 
V tomto článku najdete:
  • Sezónnost ovoce - proč je důležité na ni brát zřetel?
  • Má sezónnost význam u sušeného ovoce?
  • Odkud víme, kdy se provádějí sklizně ovoce a ořechů?

Sezónnost ovoce - proč je důležité na ni brát zřetel?

Dietologové jednomyslně tvrdí, že nejlepší výsledky dosáhneme, když budeme konzumovat sezónní ovoce, tedy takové, které dozrává v souladu s přirozeným cyklem v dané klimatické zóně. Pouze tyto plody se vyznačují tzv. maximální energetickou hustotou. To znamená, že mají nejvíce výživných látek a správnou koncentraci vitaminů a minerálů.

K sezónnímu ovoci patří například jahody a třešně. Sezóna pro pěstování jahod začíná v červnu a končí koncem srpna. Na druhou stranu období sklizně třešní je poměrně krátké, trvá od konce června do poloviny července. V případě čerstvého ovoce a zeleniny, zejména těch pěstovaných v naší zemi, nemáme problém s posouzením "sezónnosti". Intuitivně víme, kdy je sezóna pro chřest, nové brambory, ředkvičky nebo výše zmíněné jahody a třešně.

Co ale s banány, mangem nebo pomeranči? Kdy jsou sklizeny a odpovídají jejich sklizně jejich "sezóně"? Bohužel většina z nás to neví.

Má sezónnost význam u sušeného ovoce?

Sezonalita je obvykle spojována s čerstvým ovocem. Ne každý z nás si uvědomuje, že se týká i sušeného ovoce. Ořechy a sušené ovoce, které byly zpracovány z čerstvého ovoce pěstovaného v souladu s přirozeným cyklem, jsou prostě chutnější a obsahují více živin.

Abychom správně vyhodnotili hodnotu daného ovoce, musíme znát nejen jeho druh, ale také zemi původu a přibližné datum sklizně.

Země původu

Každé ovoce či ořech má svůj vlastní růstový cyklus, který je spojen s ročním obdobím a vegetačním obdobím v zemi, kde je pěstován.

Vědomosti o zemi původu nám umožňují určit datum sklizně. V závislosti na polokouli (severní nebo jižní) sklizně ovoce budou v různých obdobích.

To můžeme nejlépe ilustrovat na příkladu mandlí. Většina mandlí dostupných na evropském trhu pochází z Kalifornie (USA), ale objevují se také australské a španělské mandle. Kalifornské mandle se sklízejí od začátku srpna do konce září. U australských mandlí to vypadá úplně jinak, sklízejí se od konce ledna do dubna. Mezi sklizní australských a kalifornských mandlí může být téměř půlroční rozdíl, což ovlivňuje jejich čerstvost a obsah živin.

Je třeba si uvědomit, že mnoho zemí se "specializuje" na produkci určitého sušeného ovoce a můžeme předpokládat, že právě z této zemi pochází sušené ovoce nejvyšší kvality. Například Filipíny jsou nyní největším producentem sušeného kokosu, zatímco Kanada je lídrem v exportu brusinek. Trh s pistáciemi dominuje Irán a Turecko a většina pekanových ořechů samozřejmě pochází z USA.

Datum sklizně v sezoně 

Vědět datum sklizně ovoce je důležité z hlediska jeho čerstvosti a nutriční hodnoty.

Sušené ovoce se vyrábí z čerstvého ovoce, které je zpracováváno hned po sklizni ze stromu nebo keře. Toto je důležitá informace, protože některé ovoce uchovává svou čerstvost relativně krátkou dobu po sklizni. To platí např. pro bobule, jahody nebo maliny.

To nejlépe ilustruje následující tabulka:

Ovoce Doba trvání (lednice) Spíž (chladná a tmavá)
Jablko 1-2 měsíce 2-3 týdny
Avokádo 7-14 dní 3 dny
Banán Nedávejte do lednice 7 dní (pokud je zelený), 3-4 dny (pokud je zralý)
Pomeranč 2+ týdny 1-2 týdny
Hruška 2 týdny 3-5 dny
Jahody 2-4 dny (izolované a zakryté) Nedávejte do spíže
Meloun 6-8 dní 2-3 dny

Proto je sušené ovoce vyráběno z čerstvého ovoce, které po sklizni v sadu, na plantáži, nebo na zemědělském poli je okamžitě zpracováváno. Jsou tříděny a sušeny buď mechanickým nebo přirozeným způsobem (na slunci).

Odkud víme, kdy se provádějí sklizně ovoce a ořechů?

Připravili jsme orientační tabulku s termíny sklizní nejoblíbenějšího ovoce a ořechů na obou polokoulích.

Ovoce - doba sklizní

Meruňky

Jedním z největších výrobců sušených meruněk je Turecko. Sušené meruňky z Turecka tvoří téměř 50% světového exportu. Jejich doba sklizně je od začátku července do konce srpna. Na druhou stranu, australské meruňky se sklízejí v průběhu prosince a ledna.

Mandle

Jak již bylo zmíněno, kalifornské mandle se sklízejí od srpna do září a australské od ledna do dubna.

Rozinky

Jedním z největších světových producentů rozinek je Kalifornie. Tamní hrozny jsou sklízeny v srpnu a září. Austrálie, která je také jedním z velkých výrobců rozinek, má sklizeň hroznů v únoru a březnu.

Význam pro spotřebitele

Sezonalita a čerstvost sušeného ovoce je důležitá nejen z hlediska chuti, ale také nutriční hodnoty. Sušené ovoce, které je starší, může ztratit některé své živiny, a proto je dobré sledovat datum výroby a upřednostňovat sušené ovoce s co nejnovějším datem.

Závěr 

I když sušené ovoce nemá "krátkou trvanlivost" jako čerstvé ovoce, je důležité mít na paměti jeho sezonalitu a čerstvost. Zvláště pokud chcete mít co nejlepší chuť a využít všech jeho výživových benefitů. Sezonalita sušeného ovoce nám také může pomoci při výběru produktů nejvyšší kvality.