.

Sušíme hrozny! Jak vyrobit rozinky doma?

 
V tomto článku najdete:
 • Co jsou rozinky?
 • Lze si vytvořit rozinky sami?
 • Jaké hrozny jsou nejlepší pro rozinky?
 • Sušení hroznů
 • Skladování domácích rozinek

Rozinky jsou jedním z nejpopulárnějších sušených ovoce, které najdeme na našich stolech. Lze si vytvořit rozinky sami? Zjistěte, jak sušit hrozny a vytvořit domácí rozinky.

Co jsou rozinky?

Rozinky jsou v podstatě sušené hrozny, které jsou v této formě velmi populární. Během sušení se z nich vypařuje voda, proto jsou menší a sladší. Často se využívají v kuchyni nebo se konzumují jako svačina. Jsou k dispozici buď volně, nebo v balení. Rozinky můžete připravit sami doma pomocí trouby nebo sušičky na ovoce. V letním období je můžete sušit i na slunci.

Lze si vytvořit rozinky sami?

Domácky je možné snadno připravit rozinky, ale může to být komplikované kvůli těžce dostupným kvalitním plodům. Můžete zkusit udělat domácí rozinky z některých populárních odrůd hroznů. Je dobré kupovat pouze ovoce, které bylo pěstováno ve skleníku nebo když počasí během jejich pěstování bylo slunečné. Na podzim můžete koupit dovážené hrozny, které jsou vhodné pro výrobu domácích rozinek. Kupujte zralé ovoce s mírným hnědým zabarvením, ale bez známek zkaženosti. Tím budou rozinky velmi sladké. Můžete je připravit doma pomocí sušičky nebo trouby.

Jaké hrozny jsou nejlepší pro rozinky?

Pro sušení jsou nejlepší bezsemenné hrozny, ať už bílé nebo červené, v závislosti na dostupnosti (vybírejte pouze sezónní produkty). Pro domácí sušení jsou skvělé odrůdy červených hroznů jako:

Crimson Seedless - bezsemenná odrůda se zaoblenými plody s tlustou červenou kůží. Dužina je velmi sladká;
Flame Seedless – bezsemenná odrůda z Kalifornie, vytvořená křížením odrůd Cardinal a Sulatnine. Má malé plody fialové barvy s tenkou kůží a sladkou chutí;
Raisin de table Ruby – odrůda získaná v roce 1939 v Kalifornii křížením Croisement de l’emperor s 75 Pirovano. Plody jsou velké, kulaté a různě fialové. Dužina má jemně medovou chuť;
Einset Seedless – bezsemenná odrůda hroznů vhodná pro pěstování v polském klimatu. Má světle fialové plody střední velikosti. Dužina má jemnou jahodovou chuť.

Pro výrobu domácích rozinek můžete také použít světlé odrůdy hroznů, např.

Sugraone – bezsemenná odrůda z Kalifornie. Má velké plody v barvě světle zelené až světle žluté. Má křupavou dužinu s sladkou chutí. Kůže je tlustá;
Sulatnine – jsou bezsemenné, bílé barvy a sladké chuti. Ovoce je velké s tenkou kůží.

 
Sušení hroznů:
 

Tradičně se rozinky suší na slunci. Tento proces je však časově náročný a závislý na počasí (musí být horko a sucho). Za příznivých podmínek sušení trvá 3-4 dny a hrozny je třeba často obracet. Měly by být kryty prodyšným plátnem, aby je nevyžraly ptáci.

 • V troubě

Sušení v troubě je velmi jednoduché, ale tento proces trvá od 5 do 12 hodin v závislosti na velikosti rozinek, typu trouby a preferovaném stupni vysušení.

Způsob přípravy hroznů v troubě:

 1. Hrozny umyjte a důkladně osušte.
 2. Ovoce jemně propíchněte.
 3. Položte je na plech pokrytý pečícím papírem a jemně postříkejte olejem.
 4. Sušte v troubě nastavené na 53°C po dobu cca 5 až 12 hodin. Neměli byste zvyšovat teplotu, protože ovoce by se uvařilo, ne vysušilo. Během sušení nechte troubu mírně pootevřenou (asi 5 cm). To umožní cirkulaci vzduchu.
 5. Po usušení nechejte vychladnout, čímž zabráníte tvorbě plísní a vlhkosti.
 • V sušičce

Sušení hroznů v sušičce na ovoce je mnohem jednodušší řešení. Toto zařízení můžete také používat pro tepelnou úpravu dalšího ovoce a zeleniny. Celková doba sušení závisí např. na množství šťávy v ovoci, vlhkosti v domácnosti nebo výkonu sušičky.

Způsob přípravy rozinek pomocí sušičky:

 1. Ovoce důkladně umyjte a osušte, např. pomocí papírového ubrousku.
 2. Jemně propíchněte ovoce.
 3. Položte ovoce na tácky sušičky.
 4. Sušte 12 až 24 hodin při teplotě 53°C. Po 18 hodinách ověřte ovoce z hlediska sucha. Zatřeste táckem, aby se ovoce nelepilo.
 • Sušení na slunci 

Celý proces sušení probíhá venku a v závislosti na klimatu může trvat až 10 dní. Sušení na slunci spočívá v položení savého papíru na plech, na který jsou položeny hrozny, oddělené od sebe.

Skladování domácích rozinek 

Nejlepší je je uchovávat v nádobách přikrytých utěrkou, což zajišťuje správnou ventilaci a ovoce není vystaveno nadměrné vlhkosti.

Vlastní příprava rozinek je časově náročná. Vyžaduje také nákup kvalitních produktů, což je často velmi obtížné. Proto je mnohem lepším řešením koupit kvalitní rozinky dostupné v obchodech s kvalitními potravinami.